Jesteś tutaj: Strona główna » Twój los w twoich rękach – kolejne spotkanie w obronie samorządności terytorialnej w Polsce

Twój los w twoich rękach – kolejne spotkanie w obronie samorządności terytorialnej w Polsce

17 marca 2017

W dniu 16 marca w Warszawie odbyło się największe forum samorządowe ostatnich lat.  Udział w nim wzięli samorządowcy nie zgadzający się na zapowiadane przez rząd zmiany prawa samorządowego w Polsce.

Uczestnicy spotkania wyrazili sprzeciw wobec ograniczania, zagwarantowanego w Konstytucji prawa wyborczego obywateli,  podkreślając, że to mieszkańcy będący gospodarzami społeczności lokalnych , poprzez wolne wybory i referenda powinni decydować o kształcie swoich wspólnot samorządowych.

W dyskusji oceniono, że zapowiadane przez rząd PiS zmiany prawa zmierzają do ponownej centralizacji państwa i pozbawienia samorządu rzeczywistego udziału w sprawowaniu władzy publicznej.

Podczas spotkania nie zabrakło  konstruktywnych pomysłów na to, w jaki sposób samorządowcy mogą walczyć o samorządność. Dla wszystkich oczywiste stało się, że aby podjąć skuteczną walkę, korporacje muszą działać razem. Stąd zrodził się pomysł powołania Samorządowego Komitetu Protestacyjnego. Komitet ma sprawnie reagować na zmieniającą się rzeczywistość, monitorować to co dzieje się w samorządach i koordynować działania na wszystkich szczeblach związków samorządowych. „Powołanie Samorządowego Komitetu Protestacyjnego rozpoczyna naszą drogę w walce o prawa obywateli zapisane w Konstytucji”  podsumował spotkanie Paweł Adamowicz, członek Zarządu Unii Metropolii Polskich, prezydent Gdańska. W wielu wypowiedziach podkreślano, że za samorządem stoją ludzie, konkretni wyborcy, i są oni siłą tego ruchu.

Podpisanie Karty Samorządności  oraz przyjęcie apelu przedstawicieli środowisk samorządowych w obronie samorządności terytorialnej w Polsce – to najważniejsze punkty Forum Samorządowego.

Forum zostało zorganizowane przez 6 organizacji samorządowych: Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unię Metropolii Polskich, Związek Województw RP, Związek Powiatów Polskich, Unię Miasteczek Polskich oraz Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych. Wzięło w nim udział blisko 1600 osób, a wśród nich m.in. prof. Jerzy Stępień (były prezes Trybunału Konstytucyjnego, współtwórca reformy samorządowej w Polsce z 1990 r.), Tomasz Siemoniak (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Piotr Zgorzelski (PSL).

Czytaj więcej: http://www.trzebielino.pl/konwencja-obronie-samorzadnosci/

Załączniki:

Apel środowiska samorządowego

Karta samorządności

Więcej zdjęć w Galerii

zobacz archiwum

Zdjęcia

  • Image 1
  • Image 1
  • Image 1
  • Image 1
  • Image 1
  • Image 1
  • Image 1
  • Image 1

do góry