Jesteś tutaj: Strona główna » Pszczołom na ratunek!

Pszczołom na ratunek!

8 maja 2018

Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom to inicjatywa w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Program inspiruje lokalne społeczności do podejmowania działań na rzecz poprawy warunków życia pszczołowatych w Polsce poprzez tworzenie Miejsc Przyjaznych Pszczołom. Inicjatorem programu jest ZT Kruszwica SA.

W tym roku do grona samorządów, które zdecydowały się wesprzeć działania na rzecz pszczół włączyła się Gmina Trzebielino – http://www.pomagamypszczolom.pl/gminy-dla-pszczol.

Urząd Gminy Trzebielino zamierza nasadzić 4805 szt. roślin przyjaznych pszczołom zajmujących ok. 294,59 m2 powierzchni przy inwestycji „Mój Rynek” w Trzebielinie.

Zachęcamy do tworzenia miejsc przyjaznych pszczołom. Inicjatywa ta będzie jednym z elementów konkursu organizowanego przez Gminę Trzebielino – Piękna Wieś 2018 (lista roślin przyjaznych pszczołom poniżej).

Jeżeli Ty również pomagasz pszczołom prześlij nam zdjęcia wraz z opisem działań (na adres [email protected]), a umieścimy je na portalu pomagamypszczołom.pl

 MANIFEST

ŚWIADOMI PROBLEMU WYMIERANIA PSZCZÓŁ CHCEMY REALNIE MU PRZECIWDZIAŁAĆ I DEKLARUJEMY, ŻE:
1. Na terenie gminy założymy Miejsca Przyjazne Pszczołom, czyli takie, gdzie zapylacze będą mogły znaleźć pokarm oraz schronienie. W miejscach tych będziemy sadzić rośliny pyłkodajne i nektarodajne, dobrane tak, aby okresy ich kwitnienia zapewniały ciągłość pożywienia dla pszczołowatych.
2. Dołożymy starań, aby przy pielęgnacji terenów zielonych należących do gminy stosować naturalne nawozy i środki ochrony roślin, które są przyjazne pszczołom.
3. Będziemy edukować mieszkańców o znaczeniu pszczół i owadów zapylających dla człowieka i przyrody.                 4. Podejmiemy inicjatywy, które zachęcą mieszkańców do zakładania Miejsc Przyjaznych Pszczołom w ogrodach, na tarasach i balkonach.
5. Będziemy dążyli do zachowania różnorodności biologicznej na terenie gminy.

Wszyscy korzystamy z efektów pracy owadów zapylających. Ochrona pszczołowatych jest zatem naszym wspólnym zadaniem.

Do pobrania

Lista Roślin Przyjaznych Pszczołom

Jak założyć Miejsce Przyjazne Pszczołom

Piękny Ogród Przyjazny Pszczołom

Piękny Balkon Przyjazny Pszczołom

Terminy Kwitnienia Roślin Przyjaznych Pszczołom

Zasady Przyjaciół Pszczół

 

Więcej informacji na stronie http://www.pomagamypszczolom.pl/glowna

 

zobacz archiwum

Zdjęcia

  • Image 1
  • Image 1
  • Image 1
  • Image 1
  • Image 1
  • Image 1
  • Image 1
  • Image 1

do góry